| strona główna | sieć alarmowa | odpowiedzi na pytania | nasze referencje | komunikaty |
Rok założenia 1989 |
90-954 Łódź-4, Skrytka pocztowa 32; Tel. 42 6370474 URL: www.plcb.org ß INTERNET à E-mail: oko@plcb.org |
SPOŁECZNICY PONAD POLITYKĄ
Na stronie tej publikujemy informacje dotyczące polityków i urzędników, których postępowanie, w naszej ocenie, jest niewłaściwe i świadczy o tym, że nie powinni piastować swoich funkcji lub stanowisk.
Na liście
umieszczamy polityków i urzędników zgłoszonych w celu podania do publicznej
wiadomości dezaprobaty dla tych osób. Chodzi o to, abyśmy jako obywatele
dysponowali narzędziem, które może wpływać na prawidłową postawę pełniących
funkcje publiczne poprzez trwałe uwidocznienie dezaprobaty obywatelskiej.
Być może świadomość, że nawet następne pokolenia będą mogły taką dezaprobatę o danej osobie przeczytać, spowoduje, że urzędnicy i politycy wykażą większą dbałość o swój wizerunek w oczach obywateli.
Publikowana przez nas lista ma charakter całkowicie apolityczny. O umieszczeniu na liście decydują wyłącznie względy merytoryczne.
Każdy może zgłaszać osoby do umieszczenia na tej liście. Zgłoszenie takie winno zawierać merytoryczne uzasadnienie.
Publikowanie naszej listy ma na celu działanie w słusznie pojętym interesie społecznym.
CZARNA LISTA POLITYKÓW I URZĘDNIKÓW
I. POLITYCY
1. Jerzy Buzek - W ocenie społeczników: - Piastując przez kilka lat stanowisko Prezesa Rady Ministrów nie załatwił żadnego wniosku społecznych ratowników, które formalnie składali do niego jako do Premiera. W ten sposób zlekceważył obywateli i naruszył przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Jego deklaracje do współdziałania ze społeczeństwem w zakresie poprawy bezpieczeństwa publicznego społecznicy ocenili jako gołosłowne, nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości. (Rok zamieszczenia informacji: 2000)
2. Andrzej Olechowski
- W ocenie społeczników: - Jako
współzałożyciel Platformy Obywatelskiej nie zareagował na pisemne pytanie
ogólnopolskiej organizacji społecznej dotyczące możliwości wzięcia pod uwagę w
programie Platformy Obywatelskiej spraw związanych z bezpieczeństwem
publicznym. Podczas spotkania w Hali Oliwii w
Gdańsku, na zadane mu przez społecznego ratownika pytanie dotyczące tego
właśnie problemu odpowiedział : "za dużo Pan
pyta". (Rok zamieszczenia
informacji: 2000)
3. Rajmund
Moric – W ocenie społeczników: - Jako
Poseł na Sejm RP, pełniąc funkcję Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki
Społecznej nie wyraził zgody na udział przedstawicieli ogólnopolskiej
organizacji społecznej w pracach nad projektem zmian w Ustawie o działalności pożytku
publicznego i o wolontariacie. Dopiero interwencja u Marszałka Sejmu
zaowocowała przeprowadzeniem wysłuchania publicznego. Jednak nawet wówczas Rajmund
Moric podjął decyzję o nie udzieleniu głosu
przedstawicielom czterech organizacji, tym razem decyzja ta została zmieniona w
wyniku interwencji pozostałych posłów z komisji. (rok zamieszczenia informacji: 2007).
II. URZĘDNICY
1. Jan Feja - W ocenie społeczników: - Piastując funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi popełniał przestępstwo, ponieważ przez długi czas nie podejmował przewidzianych prawem czynności w sprawie niedopełnienia obowiązków przez interweniujących policjantów. Ratownicy oceniają, że również w innych przypadkach niedopełniał swoich obowiązków, a także przekraczał swoje kompetencje naruszając interes publiczny i prywatny wielu osób. Jego postępowanie ratownicy ocenili jako niegodne urzędnika i funkcjonariusza publicznego. (Rok zamieszczenia informacji: 2003)
2. Feliks Dela - W ocenie społeczników: - Pełniąc funkcję Szefa Obrony Cywilnej Kraju nie współdziałał w czasie powodzi ze Społeczną Krajową Siecią Ratunkową, czym przyczynił się do spowolnienia akcji ratunkowej i spowodowania niepotrzebnych cierpień ludzkich oraz strat. (Rok zamieszczenia informacji: 2000)
3. Tomasz Walczak - W ocenie społeczników: - Piastując stanowisko Prokuratora Prokuratury Rejonowej Łódź ‑ Śródmieście podczas przesłuchiwania świadków wypaczał sens ich zeznań, niedopełniał ciążących na nim, jako funkcjonariuszu publicznym, obowiązków. Rażąco naruszył prawa i swobody obywatelskie. Jego postępowanie społecznicy ocenili jako niegodne urzędnika i funkcjonariusza publicznego. (Rok zamieszczenia informacji: 2003)
4. Tadeusz Matusiak - W ocenie społeczników: - Piastując stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi zaakceptował decyzję o wycofaniu zgody przez administrację budynków komunalnych na nieodpłatne udostępnianie społecznym ratownikom pomieszczenia schronu w celu magazynowania sprzętu ratunkowego. (Rok zamieszczenia informacji: 2000)
5. Stanisław Pietrzak - W ocenie społeczników: - Piastując stanowisko I Wicewojewody Mazowieckiego podjął decyzję o odebraniu społecznym ratownikom bezpłatnego pomieszczenia, w którym zlokalizowane było centrum alarmowe. Decyzja ta spowodowała konieczność ponoszenia przez społeczników wysokich, dodatkowych kosztów prowadzenia działań na rzecz bezpieczeństwa oraz ratowania zdrowia i życia ludzi. (Rok zamieszczenia informacji: 2000)
6. Wojciech Wulkiewicz - W ocenie społeczników: - Piastując funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi nie potrafił zapanować nad wprawdzie nielicznymi, ale sporadycznie występującymi przypadkami nieprawidłowego postępowania podległych mu policjantów. Uchylał się od wydania decyzji w sprawie złożonych przez społeczników formalnych wniosków. Dopiero interwencja u Komendanta Wojewódzkiego Policji przyniosła pożądany efekt. (Rok zamieszczenia informacji: 2001)
7. Benedykt Wojtyński - W ocenie społeczników: - Piastując funkcję Prezesa Zarządu Krajowego Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej dążył do wprowadzenia bezzasadnych prawnych ograniczeń korzystania z Radia Obywatelskiego, które preferowałyby na rynku sprzęt konkretnych firm. Uchylał się od wydania decyzji w sprawie złożonych przez społeczników formalnych wniosków. Dopiero interwencja u Ministra Łączności przyniosła pożądany efekt. (Rok zamieszczenia informacji: 2000)
8. Jarosław Berger - W ocenie społeczników: - Piastując funkcję Rzecznika Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi świadomie podawał nieprawdziwe informacje o rzekomym braku możliwości zastosowania proponowanych przez społeczników rozwiązań skutecznie przeciwdziałających przestępczości oraz dyskredytował społeczne działania obywateli na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Jego postępowanie ratownicy ocenili jako niegodne urzędnika i funkcjonariusza publicznego. Dopiero interwencja u Komendanta Wojewódzkiego Policji przyniosła pożądany efekt. (Rok zamieszczenia informacji: 2000)