Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej podjął całkowicie apolityczną inicjatywę doprowadzenia do zmiany przepisów, które absolutnie bezzasadnie utrudniają, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwiają działanie społecznych stowarzyszeń członkowskich.
W związku z tym powstał społeczny zespół przedstawicieli stowarzyszeń członkowskich w celu opracowania propozycji i doprowadzenia do takich zmian w przepisach, które zlikwidują bezzasadne utrudnienia w działaniu tych organizacji.
Parlamentarzyści docenili inicjatywę.
Spotkania zainteresowanych udziałem w tym zespole członków stowarzyszeń, odbywają się w formie wideokonferencji przy użyciu zwykłej przeglądarki internetowej, a więc udział w spotkaniach nie pociąga za sobą konieczności poniesienia jakichkolwiek kosztów. Nie trzeba też instalować w swoim komputerze żadnej dodatkowej aplikacji. Można zabierać głos i przedstawiać swoje postulaty zmian w obowiązujących przepisach, a także inne problemy utrudniające działalność społecznych stowarzyszeń.
Informacje o terminie i link do spotkań, osoby zainteresowane udziałem otrzymują drogą e-mail.
Na spotkania zapraszani są parlamentarzyści i przedstawiciele władz państwowych.
Jeżeli zgadzacie się Państwo z postulatem, że należy zmienić przepisy dotyczące członkowskich stowarzyszeń non-profit, w celu zlikwidowania występujących obecnie barier dla ich funkcjonowania i rozwoju, to zapraszamy do udziału w tym zespole.
Zgłoszenia do udziału w Zespole ds. Przepisów Dotyczących Stowarzyszeń oraz propozycje zmian w przepisach, poparcie dla zgłoszonych postulatów, a także informacje, co najbardziej utrudnia działalność stowarzyszeń i co jeszcze powinno być zmienione, można przesyłać na adres e-mail: stowarzyszenia@sejmik.eu
W zgłoszeniu prosimy wskazać adres e-mail do siebie oraz numer telefonu, a także do jakiego stowarzyszenia Państwo należycie.
Jako materiał wyjściowy do dyskusji nad zmianą przepisów, proponujemy uwagi do ustanowionych wcześniej bezzasadnych ograniczeń i nadmiernych obciążeń.
Zobacz postulaty i uwagi ↓
--> Zniesienie obowiązku prowadzenia przez stowarzyszenia skomplikowanej rachunkowości.
--> Uwagi do ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.
Oczywiście problemów jest więcej, teraz pojawiła się szansa na zmianę obecnego stanu rzeczy.
Parlamentarzyści docenili inicjatywę i aktywnie zajęli się problemami nurtującymi stowarzyszenia.
Został powołany Parlamentarny Zespól ds. Społecznych Stowarzyszeń Członkowskich.
Celem powołania Zespołu jest wypracowanie rozwiązań prawnych, które wyodrębnią organizacje członkowskie nieprowadzące działalności gospodarczej, w przepisach prawa i przywrócą dla tego typu stowarzyszeń warunki rozwoju niezarobkowej aktywności społecznej, ukierunkowanej na działania dla dobra ogółu.
Zespół będzie wspierał społeczników organizujących się w stowarzyszeniach, a także pomagał rozwiązywać problemy, na jakie napotykają.
Do zadań Zespołu należy w szczególności:
- identyfikowanie barier ograniczających
aktywność społeczną w ramach stowarzyszeń członkowskich non-profit oraz opracowywanie i inicjowanie rozwiązań ułatwiających obywatelom aktywność społeczną w takich stowarzyszeniach,
-
wypracowanie i przedstawianie organom Sejmu i Senatu, rządowi oraz instytucjom krajowym i europejskim rozwiązań dotyczących tworzenia warunków dla umacniania roli i rozwoju stowarzyszeń członkowskich non-profit,
-
inicjowanie dialogu pomiędzy stowarzyszeniami członkowskimi non-profit, a organami Sejmu i Senatu oraz instytucjami rządowymi i samorządami,
-
podejmowanie działań na rzecz wzmacniania roli i rozwoju stowarzyszeń
członkowskich non-profit, - współpraca z instytucjami rządowymi i samorządami w zakresie opracowania standardów działań stowarzyszeń członkowskich non–profit.